Bilim ve Düşünce

Tıbbi Bitkiler Üzerinde Bilimsel Araştırmaların Önemi / Çörek Otu (Nigella Sativa L.) Örneği

144 kere okundu

 Bitkilerin, kendileriyle beslenen canlılara etkisi birçok farklı yöntemle araştırılabilmektedir. Hatta yüzeysel gözlemlere dayanarak bile olsa insanlar, asırlar önce de bitkilerin insanlara fayda veya zararlarını incelemeye çalışmış ve eserler verip tavsiyelerde bulunmuştur.

 Tabii ki günümüzde bu araştırmalar daha geniş imkânlarla ve -modern bilimin sağladığı- kesinliğe yakınlıkla yapılabilmektedir. Bitkilerin, tüketenlere etkilerinin ne olduğunun/olabileceğinin tespiti, o bireyleri uzun süre takip etmek yoluyla yapılabildiği gibi, önce farklı diğer canlılar üzerinde deneyler yoluyla da yapılabilmektedir.

 Bazı çalışmalar doğrudan veya dolaylı yoldan insan sağlığı ile alakalı olabileceği gibi, bazı çalışmalar bitkilerin hayvanlara etkisinin anlaşılması için de yapılabilir. Mesela bir çalışmada, erkek Japon Bıldırcınlarının (Coturnix coturnix Japonica) günlük besinlerine farklı seviyelerde çörek otu (Nigella Sativa L.)  tohumu ilavesi yapılarak performans, serum ölçütleri ve üreme hormonları üzerine etkisinin incelendiği belirtilmektedir. [1]

 Söz konusu  araştırmada kullanılan Nigella sativa, Ranunculaceae (düğün çiçeğigiller) familyasının bir üyesi olan tek yıllık otsu bir bitkidir. Dilimizde adi çörekotu, siyah kimyon, siyah susam, karaca, şevkerak, karaçörek isimleriyle bilinen bu bitkinin tedavide tohumları (Nigellae semen) kullanılır.

 Yine çörek otu tohumları üzerinde yapılan bazı çalışmalar ise onun, hipotiroidi ve hipertiroidi üzerine etkilerine odaklanmıştır. Çalışmayla ilgili aktarılan bilgilere göre, çörek otu tohumları ve bunlardan elde edilen gerek sabit veya uçucu yağların gerekse çeşitli çözücülerdeki ekstrelerinin, tiroid metabolizması anormalliklerinde iyileştirici etkilerinin bulunduğu ve tedaviye destek sağlayacağı kanaati oluşmuştur. [2]

 Çörek otunun sağlık üzerine etkilerini inceleyen pek çok kaynak, hastalıkları tedavi etmek amacıyla asırlardır kullanılan bu bitkinin tohumlarının antidiyabetik, antiinflamatuar, antimikrobiyal etkileri olduğunu da belirtmektedir. [3][4]

 Günümüzde alternatif tıbba olan ilginin giderek artmasının sebeplerinden biri olarak, kimyasal ilaçların ve antibiyotiklerin sağlık açısından zararlı etkilerinin anlaşılması gösterilmektedir.

 Besin değeri de yüksek olan çörek otunun tıbbi öneme sahip olduğu gerçeği dikkate alınarak, bu bitkinin daha çok bilimsel araştırmaya konu olması gerektiği vurgulanmaktadır. Böylece kıymeti daha iyi anlaşılarak hem dünya genelinde, hem de ülkemizde hak ettiği yeri alması sağlanabilir. [5]

“Görmüyor musunuz ki, şüphesiz Allah, göklerde ve yerde olanları emrinize amade kılmış, açık ve gizli üzerinizdeki nimetlerini genişletip-tamamlamıştır…” (Lokman Suresi, 20)

Kaynaklar:


[1] https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1888412 (Erişim tarihi: 29 Aralık 2021)

[2] https://iksadyayinevi.com/wp-content/uploads/2021/09/CLINICAL-AND-BASIC-STUDIES-IN-VETERINARY-MEDICINE.pdf#page=118 (Erişim tarihi: 29 Aralık 2021)

[3] http://adudspace.adu.edu.tr:8080/jspui/bitstream/11607/4498/1/3147.pdf (Erişim tarihi: 29 Aralık 2021)

[4] https://avesis.bezmialem.edu.tr/yayin/e31c61a7-4e1c-4841-81ad-b4e545b5186f/nigella-sativa-corek-otu-ve-saglik-uzerine-etkileri (Erişim tarihi: 29 Aralık 2021)

[5] http://adudspace.adu.edu.tr:8080/jspui/bitstream/11607/4498/1/3147.pdf (Erişim tarihi: 29 Aralık 2021)

18920cookie-checkTıbbi Bitkiler Üzerinde Bilimsel Araştırmaların Önemi / Çörek Otu (Nigella Sativa L.) Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir